איך לתכנן חיבור בקיר עשוי מאבן טבעי.

09/14/2018

כנגד המצב של התקנה בבטון שהינו חומר אחיד, מוגדר עם תכונות מאוד ברורות שמאפשר לנו תכנון די מדויק של החיבורים בהתאם לדרישות האפליקציה, החיבור בקיר עשוי מאבן טבעי הרבה יותר מורכב ומסובך.

אבן טבעית איננו בדרך כלל חומר אחיד. יש בו סדקים, חללים קטנים או גדולים, רטיבות,.. על אותו קיר יש לפעמים כמה סוגים של אבנים או אזורים עם אבנים יותר או פחות סדוקים.

שלב הראשון הינו למפות את האזורים. ולהגדיר אותם בצורה ברורה.

אחר כך, לפי אזור, נצרך לעשות הערכה של תסבולת העוגן בהתאם לסוג האבן טבעית ולמצב של הקיר ולבצע בדיקות שליפה כדי לוודא שהערכה העומסים שעשינו בהתחלה הייתה נכונה.

חייבים להיות מודע שבקיר עשוי מאבן טבעית, גם 5 בדיקות שונות עם תוצאות טובות לא מבטיחות שהעוגן ה-6 תחזיק אותו משקל. יש להוסיף בתכנון את האי וודאות של החומר גלם ולנסות לא לרכז יותר מדי העמסה על עוגן בודד.

גם טוב יותר ללכת עמוק יותר, במיוחד בעיגון כימי. כי ככל שהמאמץ יותר מפוזר (הדבק מדביק לכל אורך העוגן ואם העוגן ארוך יותר, העמסה מפוזרת על אורך יותר גדול), העוגן תהיה חזק יותר.

מה הם הפתרונות של עיגון וההתאמה לחיבור באבן טבעי ?

1) עוגן כימי

בכל 15 שנות ניסיון בתחום, לא ראיתי אבן שעליו עוגן כימי לא עבד -כשמתאימים את סוג הדבק לאפליקציה- (מדי פעם עם הפחתת עומסים משמעותי יחסית להתקנה בבטון). זאת בעצם האופציה הטובה ביותר.

אבל עיגון כימי דורש קצת מיומנות ולא קלה בעבודות בגובה ובמקרים שיש בו חללים באבן, ההתקנה עם עיגון כימי הינו מסובך ביותר ולא מומלץ ללא הדרכה ומיומנות.

2) בורג בטון

בכל בדיקה שביצעתי על הברגי בטון באבן קשה או באבן גיר או אבן ירושלמי, הוא החזיק עומסים בשליפה דומים לתסבולת בבטון.

בוודאי שמנסים למקם את הבורג באזורים שבו האבן נראה עם פחות סדקים, ויותר קשה. אבל בהרבה מקרים, הבורג בטון יהיה אופציה ממש טובה, קלה מאוד לביצוע ועם תסבולת שיפתיע לטובה.

3) עוגן חץ

זאת פתרון די סטנדרטי אם תקראו מאמרים בנושא של סנפלינג בהרים בארצות הברית או באירופה. אבל למרות זאת, ברב הבדיקות שאני ביצעתי על עוגני חץ בקיר עשוי מאבן התוצאות היו בין מאכזבות למאכזבות מאוד. הסיבה כנראה שבעוגני חץ כל המאמצים מאוד מרוכזים מסביב לכנפיים כנגד לדוגמא הבורג בטון שבו החיבור מההברגה מתפרצת על 10 ס''מ אורך.

ממליצים לכם גם לחפש בדיקות שליפה ביו טיוב של עוגנים בקירות עשויות מחיפוי אבן טבעית אם תרצו לקבל נתונים יותר ברורים לגבי תסבולת העוגנים.