אפוד מגן

09/12/2018

אפוד מגן או שכפ"ץ הוא שיריון מיוחד, מותאם לצרכים צבאיים או משטרתיים, שאמור להגן על הגוף של האדם שלובש אותו. הוא אמנם כבד יחסית, אבל בשנים האחרונות הוא הולך ונהיה דק יותר ויותר. אפוד מגן טוב נגד ירי של אקדח, רובה סער, אוטומטי, רובה ציידים, רימונים וגם ריקושטים של כל אלו. אפוד מגן הוא פריט חובה בצבא, משטרה, משמר הגבול וכוחות מיוחדים, אך גם בכוחות גרילה וצבאות לא רשמיים, שומרי ראש וארגוני טרור.

למה אפוד מגן הוא חשוב

כי הוא מציל חיים. לרוב הירי נעשה לכיוון פלג גוף עליון והלב, ולבישת אפוד מגן מצילה את החיים. כולנו זוכרים את המקרה של רצח רבין ב-1995, שלו היה לובש אפוד מגן אולי היה נשאר ראש הממשלה והיה נשאר בחיים. הוא התעקש שלא ללבוש מתוך שאננות, וקרה מה שקרה. לכן אפוד מגן חשוב מאד, לכוחות הביטחון, אנשים ואזרחים, ועוד. אפוד מגן מציל מפני פגיעות קטלניות וזה קריטי כשמדובר באדם מאובטח וחשוב במיוחד, כמו ראש הממשלה. כיום ראשי מדינות לובשים אפוד מגן דק מתחת לחליפה באינטראקציות מסוכנות, בהוראת הגופים החשאיים שאחראים עליהם.

אפוד מגן - ממה הוא עשוי ואיך זה עובד

אפוד מגן עשוי מאריג קוולאר ולוח פלדה AR500 - שניהם חסינים לכדורים. שני חומרים אלו מתוגברים בחומרים נוספים, ועטופים בשכבות קרמיקה ופוליאתילן שסופגים את ההדף, ובעצם תופסים את הכדור המפוצץ ולא מאפשרים לעשות איתו נזק. החומר הקשיח כולו מרופד בחומר נעים יותר ללבישה. אפוד מגן קל מגן נגד רסיסים בעוד אפוד מגן כבד מגן נגד ירי של המוזכר לעיל. מה שקורה בדרך כלל הוא שהחומר הקשיח שאינו חדיר לא מאפשר לקליע לחדור אותו ולפגוע באדם, אבל ההדף לא יכול להיעצר, אז לפעמים האדם כן "יעוף" אחורה. אבל הוא לא ימות מהירי.

ישנן כמה רמות של אפוד מגן ומיגון: רמה אחת - לכדורים 380, רמה שתיים - לכדורים 199 מ"מ, רמה שתיים א' - לכדורי מגנום 357 מ"מ, רמה שלוש - לכדורים 5.56, רמה שלוש א' - גם לכדורים 357, ורמה ארבע וחמש - לכדורים 30-36 וחודרי שיריון.