חדר מוגן דירתי

10/11/2018

יצירת מרחב מוגן למבנים שאין בהם ממ"ד

בשנה האחרונה נבדקו מספר שיטות ביניהם: מערכת מיגון מפלדה , התזת בטון וטפט בליסטי המורכבים על הקירות של חדר שינה בבית שאין בו ממ"ד.

כל השיטות מיושמות בתוך החדר וכוללות החלפת הדלת והחלון בדלת וחלון הדף שנבדקו בהתאמה לדרישות של פיקוד העורף.

איך בוחרים חדר שרוצים למגן

בחירת חדר למיגון. יש לבחור חדר עורפי לכיוון האיום ככל הניתן. שיש בו דלת אחת וחלון אחד. במקרים בהם החדר שרוצים למגן הוא בעל מספר פתחים ניתן לסגור חלק מהם.

רצוי שהתקרה בחדר תהיה מבטון ובמידה ואין חדר כזה ישנם דרכים להתמודד ע"י תוספת אלמנט מיגון בתקרה.

השיטות השונות

1. מערכת מיגון מפלדה (הנקראת חמ"ד או שיפור מיגון)

עיקרון השיטה: חיפוי הקירות הפנימיים של החדר המיועד למיגון בפלדה והוספת דלת וחלון הדף לאיטום ולאב"כ.

מערכת הפלדה בעלת משקל יחסי קל שתוכננה כך שתגן על היושבים בחדר בפני נזקי הדף. ניתן להתקינה במבנים רבי קומות ובכל הקומות. במידה והשכן מלמטה אינו מעוניין במיגון ניתן להתקינה בקומה שמעליו.

שיטת הבנייה מודולארית ע"י התחברות לרצפה ולתקרה. פותחה דלת הדף מיוחדת הנפתחת פנימה לתוך החדר שלא כמקובל כיום בממד"ים הדלת והחלון עצמם אטומים לגזים. ניתן להתקין מערכת סינון לאב"כ.

לשיטה זו יתרונות רבים על פני שיטות אחרות: החזרת החדר לקדמותו כולל כל התשתיות. משקל נמוך יחסית של מערכת המיגון ובתמורה חוזק פיזי גדול. החדר נראה סטנדרטי כולל חשמל, תאורה, תקשורת, אטימה לאב"כ, מהירות ביצוע בין שבוע לשבועיים, עבודה נקייה ללא הפרעה לדיירי הבית.

2. שיטת בטון

התזת בטון על גבי קירות פנים של החדר והחלפת הדלת והחלון לדלת וחלון הדף שאטומים לאב"כ. 

שיטה מאוד מסורבלת אך אפקטיבית, שיוצרת אוירה של אתר בנייה. העבודה מרעישה פחות ויותר נקייה מהשיטה הקודמת. זמן הביצוע כשלושה שבועות.

חסרונות נוספים: יש צורך לבדוק עם מהנדס בניין האם ניתן להעמיס על המבנה את המשקל הנוסף. ברוב המבנים בארץ לא ניתן יהיה להשתמש בשיטה זו, אם אין הסכמה בין הדיירים.

3. שיטת טפט בליסטי

חיפוי קירות פנימיים בטפט בליסטי ע"י הדבקתו לקיר והוספת דלת וחלון הדף. ביצוע יחסית מהיר כשבוע עד שבועיים אין עומסים על המבנה מבחינת משקל פיזי.

עיקרי השיטה: הצבת ארבע עמודים מסיביים מפלדה בפינות החדר והדבקת טפט על הקירות והתחברות לעמודים לחלון ולדלת.

חסרונות השיטה: אינה נראית אסתטית ללא עבודות גמר. בנוסף השיטה לא נבדקה עם סיומה ולא ניתן להתקין על הטפט קירות גבס )מבחינה חוקית לא יתקבל אישור לכך מפיקוד העורף(. חסרונות נוספים: אין אטימות לאב"כ ולא ניתן להתקין על הקירות מדפים או תמונות וכדומה.

לסיכום:

כשרוצים למגן מבנה בעל מספר קומות גם אם במידה ולא כל הדיירים מעוניינים ליצור חדר מוגן בדירתם ובשיקלול כל השיטות יש יתרון למערכת מיגון מפלדה על פני השיטות האחרות. מבחינת המחירים ההבדלים לא גדולים בין השיטות ויש לקחת בחשבון את כל המרכיבים:

1. אישור פיקוד העורף.

2. אלמנט המיגון.

3. איטום ואפשרות להתקנת מערכת סינון לאב"כ.

4. עבודות גמר והחזרת החדר לקדמותו כולל יכולת להתקין

על הקירות אלמנטים כמו מדפים, ארונות וכדומה.