למה עוגן ג'מבו איננו הפתרון הטוב ביותר

08/29/2018

רב הקבלנים הקטנים בארץ והשיפוצניקים משתמשים ביום יום בעיקר בעוגני ג'מבו לאפליקציות של חיבורים. הם קונים אותם בחנויות חומרי בניין שונות ברחבי הארץ.

לרב המקרים העוגן ג'מבו מבצע את העבודה שבשבילו קנו אותו אבל האם הוא הפתרון הטוב ביותר ? או אולי הזול ביותר ? או אולי הקל ביותר? בשלוש השאלות האלו התשובה היא בדרך כלל לא. ולא ולא !

עוגן גימבו הפתרון הטוב ביותר ?

אם אתם מתקינים את העוגן על קיר בטון, עוגן חץ, במחיר זהה, בקושי התקנה זהה, תחזיק פי-2 עד פי 3 יותר עומס ולא תעלה יותר כסף. אפשר אפילו להשתמש בעוגן חץ בקוטר הרבה יותר קטן מהעוגן ג'מבו כי הוא נחזיק פשוט הרבה יותר והפלדה שממנו הוא עשוי גם בדרך כלל הרבה יותר טובה. לדוגמא, עוגן חץ איכותי בקוטר 8 מ''מ יהיה ש''ע לעוגן גימבו חצי צול (12.5 מ''מ)...

עוגן חץ
עוגן חץ


יש אופציה אחרת גם, להשתמש בבורג בטון בהברגה ישירה. בקוטר 7.5 מ''מ הבורג בטון מחזיק עומסים זהים לעוגן ג'מבו חצי צול (12.5 מ''מ), יהיה הרבה יותר קל להתקנה (במידה ויש לכם מברגת אימפקט) ויעלה פחות. יתרון נוסף של בורג בטון הינו האפשרות לפרק אותו בקלות בהברגה הפוכה, ולעשות ממנו שימוש חוזר...


אם אתם מתקינים את העוגן בקיר בלוקים, ה"דיבל" עוגן ניילון תחזיק יותר עומסים מהעוגן ג'מבו, תעלה פחות, ויהיה יותר קל להתקנה. עקרונית, עוגן ג'מבו ממש לא מתאים לבלוק ומחזיק בבלוקים עומסים מאוד נמוכים אם בכלל.


עוגן ג'מבו הפתרון הזול ביותר ?

לא הזול, היקר ביותר יחסית לתסבולת שלו ולכמעט כל העוגנים אחרים.

עוגן גימבו הפתרון הקל ביותר ?

העוגן גימבו דורש, קידוח גדול בבטון (12 מ''מ), פטיש להכנסת העוגן וסגירת האום עם מפתח. ואם טעיתם, די קשה להוציא אותו. לעומת זאת, בורג בטון דורש קידוח בקוטר הרבה יותר קטן בבטון (6.5 מ''מ) ו-2 שניות של הברגה. הרבה יותר קל ללא ספק.

אז למה ממשיכים לקנות ולעבוד בעיקר עם עוגנים גימבו ? לפי דעתי, בגלל חוסר מודעות, הרגלים, שמרנות או פשוט כי זה מה שנמצא על המדף הראשון של החנות.

אנחנו מקווים שהמאמר הקצר הזה ייתן לכם לפחות חומר למחשבה לפני הקנייה הבאה שלכם של עוגנים ותגלו עולם חדש, מלאים אופציות וטכנולוגיות שיקלו לכם על ההתקנה ויתנו לכם יותר חוזק בחיבור.