מיגון חדר קיים

08/28/2018

לאור המצב הביטחוני בגבול הדרומי של ישראל נדרשות משפחות רבות להיכנס לחדר מוגן בכל פעם שיש אזעקת צבע אדום. ברוב היישובים הנמצאים בסמיכות לגבולות התושבים מוגנים על ידי מקלטים, מיגוניות או ממ"ד. כל בית שנבנה או משופץ, בשנים האחרונות נדרש להוסיף לתוכנית הבנייה גם הוספת מקלט או ממ"ד. אבל ישנם בתים ישנים שנבנו לפני שנים רבות ואין להם כל מיגון ובמקרה של מתקפת טילים הם נאלצים להיכנס למקלט הציבורי הקרוב לביתם או למיגונית שהועמדה בסמיכות לביתם.

המצב הבטחוני בישראל...

בשנים האחרונות כשאיום האויבים שלנו על הפצצת ערים במרכז הארץ מתקיימים שיפוצים מקיפים של בניינים ולכל דירה מוסיפים ממ"ד. בחלק אחר של המדינה, מקיימים שיפוצים ואחד החדרים הופך לממ"ד. ההשקעה הכספית גבוהה ולכן יש כאלה שאינם יכולים לעמוד בשיפוץ כזה.

מה ההבדל בין ממ"ד לחדר רגיל בבית הדורש מיגון

ההבדל בין ממ"ד לחדר רגיל בבית הוא בכך שהחלון עשוי ברזל, הדלת אינה דלת רגילה ועובי הקירות כפול או יותר מיתר חדרי הבית. הבנייה נעשית מבטון עם ברזל, לא בלוקים, מה שעושה את החדר חזק יותר ומגן טוב יותר מפני פגיעת פגז או טילים. בכל מבצע, או אירוע קרבי אחר, שמתפרסם בתקשורת בשנים האחרונות מביאים הכתבים הוכחות שממ"ד בבית שנפגע הציל את בני המשפחה ששהו בתוכו לאורך כל שעות הלחימה. התושבים מאמינים שהממ"ד/מקלט הם אלו שיגנו עליהם בעת לחימה ויש שילדי המשפחה הפכו את הממ"ד לחדר השינה שלהם על מנת שלא יהיה עליהם לעבור בשעות לילה, במקרה של מתקפה, מחדר אחר לממ"ד.

 ?איך עושים מיגון לחדר קיים

ביצוע מיגון חדר קיים  נעשה על ידי ציפוי הקירות הקיימים בפרופילי פלדה מחוברים אחד לשני. היתרון בביצוע מיגון חדר קיים היא בכך שבעל דירה בודדת יכול לבצע את הפעולה ללא צורך לקבל את אישור השכנים בעוד שאם הבניין משופץ ומחליטים להוסיף ממ"ד צריכים כל בעלי הדירות לתת את הסכמתם וברור גם את חלקם בהוצאה הכללית ומספיק התנגדות של דייר או שניים שכל הפרויקט לא יצא אל הפועל. שיטת מיגון חדר קיים מתאימה לאזורים צפופים ומיושבים שאין אפשרות להתרחב ולהוסיף בנייה.