מתי להשתמש בעוגן חץ ומתי להשתמש בבורג בטון ?

08/26/2018

בורג בהברגה ישירה לבטון הינו עוגן שמתקינים בהברגה בתוך בטון. קודחים חור בקוטר של לב הבורג ומשתמשים או במפתח ידנית או במברגת אימפקט על מנת להבריג את הבורג. כך מייצרים בעצם תבריג נקבה בתוך הבטון.

עוגן חץ הינו עוגן עשוי מחלק ראשון עם הברגה וחלק שני עם מוט שמתרחב בקצה עם 3-4 כנפיים שנפתחים בזמן משיכת העוגן ומייצרים קונטרה עם הבטון.

התקנה של בורג בטון דורש מברגת אימפקט אבל הרבה יותר קל ומהיר מעוגן חץ ובגלל זה פועלים מעדיפים בדרך כלל לעבוד עם בורג בטון.

עקרונית, לעוגן חץ נקודת אחיזה בודד וחזק מאוד ולבורג בטון נקודות אחיזה רבות (ההברגה) אבל יותר חלשות. זה אומר שהלחץ של עוגן חץ יהיה יותר מרוכז בבטון ושל הבורג בהברגה ישירה יותר מפוזר לאורך ההברגה. כתוצאה מכך, בורג בטון בקרבה קצה בטון יתפקד טוב יותר ופחות יגרום לכשלי של פיצוץ קצה בטון בזמני ההתקנה. ויהיו לפי כך יותר מתאימים להתקנות לחיבור מעקה או כל מבנה הנמצא קרוב לקצה בטון.

בצד שני, במהלך התקנה עוגן חץ, סוגרים האום שמפעיל כוח לחיצה על החומר המוצמד. הכוח הלחיצה מאפשר להדק את החומר מוצמד על הקיר וכתוצאה מכך מונע תזוזות בין החומר מוצמד לקיר בטון במקרה שהקיר לא ישר. אותה לחיצה גם בולעת ויברציות קטנות. וזאת הסיבה שבמדרגות או במקרים שרוצים למנוע כל ויברציה קטנה, עדיף להשתמש בעוגן חץ.

במקרים של ויברציות גדולות, רעידות אדמה או עומסי תאונה, הבורג בטון מתנהג בצורה הרבה יותר טובה. כדי להבין למה חייבים להיכנס בתוך הבורג בזמן העומס המופעל בשליפה : הבורג מנסה לצאת, והדרך ה"קלה" הינו לצאת בהברגה לאורך השביל של ההברגה. אבל העומס בשליפה מגדיל בהרבה את הכוח חיכוך לאורך ההברגה ומייצר מצב שככל שהשליפה חזקה יותר, ההתנגדות גודלת. וזה מסביר למה הברגי בטון הינם פתרון נהדר לנושאי ספיגת אנרגיה בכל אפליקציות עם עומסים דינאמיים גבוהים.

במקרים של בטון חלש ומתפורר, עדיף להשתמש בעיגון כימי ולא בעיגון מכני.

כשמדובר על בטון חלש ולא מתפורר, יש בדרך כלל קושי להתקנת העוגן חץ. הכנפיים נפתחים כתוצאה מחיכוך ואם הבטון חלש, הכנפיים עלולים לא לפתוח. כנגד זה, הבורג בטון מייצר את התבריג ולא תלוי בכוח חיכוך של הבטון. בגלל זה, נעדיף בורג בטון במצבים שבו איכות הבטון לא ברורה.

יתרון אחרת משמעותית לברגי בטון הינו השימוש חוזר : אפשר להתקין אותם בהברגה באופן זמני, לפרק אותם דרך הברגה הפוכה ולהשתמש בהם שוב. זה נותן יתרון משמעותי לכל אפליקציות של חיבור זמני לברגי בטון.

בגזירה, שני העוגנים יתנהגו בצורה דומה אבל העוגני חץ יהיו יותר זולים.

אז לסיכום, אם האפליקציה זמנית או קרובה לקצה בטון, או עם עומסים דינמים גבוהים או זמנית או בבטון חלש, לכו על בורג בטון.

אם האפליקציה קבוע, בבטון תקין, בעיקר עם כוחות בגזירה או עם ויברציות קטנות או על קיר לא ישר, לכו על עוגן חץ.

ללמוד, להתקדם ולעלות